15 Ağustos 2012 Çarşamba

Ramazan evveline bir özet..

Zaman öyle hızlı ki.. Koşturmacalar içinde geçiyor günler..
Yazmayalı çok şeyler oldu.. 
Bu süre içinde Temmuz ayından bu yana yazlıkta olduğum için netten uzak kaldım. Bir bakıma iyi de oldu, hem benim hem pıtırcığın açısından..Zeynep Sare, Haziran başında isminden dolayı herkesin yanlış anladığı öpücük hastalığına yakalandı. Her duyan "Öpünce mi hasta oluyor?" sorusunu boş geçmedi :) Zor günlerdi-gecelerdi bizim için..

Yine Haziran başında erkek kardeşim Endonezyalı bir kızla evlenmeye karar verdi ve bir buçuk ay içerisinde düğün yapmış olmak istediğini belirtti. Kafasına koyduğunu yapar. İkna çabaları sonuç vermedi, halis niyetinden olsa gerek işleri dört dörtlük olmasa da yolunda gitti ve Temmuz ortası evlendiler.  Başta kızı hiç tanımadığımız için gayet tedirgindik ama tanıştıktan sonra çok sevdik. Zira gayet sıcak kanlı ve samimi bir kız. Önce Endonezya'da  nikahları kıyıldı, geleneksel biçimde düğünleri yapıldı.. Türkiye'deki düğün için ailesi de geldi. Babası da annesi de saygılı, kibar insanlar.. Yemek kültürleri bizden çok farklı, kahvaltı da bile baharatlı etler ve pilav yiyiyorlar. Kahvaltılıklara ve süt türevlerine çok uzaklar. Sadece yoğurdu, onu da tatlandırarak tüketiyorlar.

Kardeşimin düğününden iki gün sonra da kuzenim evlendi. Düğünler karıştığı için gönüller biraz buruk olsa da ki diğer düğün sebebiyle yengem ve kuzenlerim bizim düğüne iştirak edemediler, bizim için akşam düğüne Bursa'ya git sabah geri İstanbul'a dön, o telaşelerde ayrıca bir hengâme oldu tabii..


Düğünlerden evvel küçük bir tatil kaçamağı da yaptık 3-4 günlük, Paşalimanı adasına..
Denizi geçen gittiğimden daha sıcak ve temizdi, bu sefer.. Küçük ve şirin bir köyü var, Tuzla.. 
Köy evlerinin çoğunun bir katı tatilcilere tahsis edilmiş. 
Kadınlar plajı da olduğu için çoğunlukla tesettürüne riayet ederken denize rahat girmek isteyenlerin tercihi..

Dönüş yolunda ise Uluabat Gölü'nün köylerinden Gölyazı'ya uğradık.
Küçük bir yarımada üzerinde şirin bir köy.. O kadar turistik bir yer amma velakin insanımız heryerde pis.. Gölün içi pet şişeler, naylon torbalar dolu.. 


Ve ayrıca bu arada derede KPSS'ye de girdim.. Tam bir fiyasko oldu benim için.. Herkes dershaneye gidenler bu puanı alıyor gibi sözlerle teselli etmeye çalışsa da benzeri sınavlardan 93-95 gibi puanlar almaya alışmış biri olarak :D benim açımdan sonuç hiç iç açıcı değil. İstanbul'a yerleşmem zor görünüyor, şehir dışı yazmayı da düşünmüyorum.. 2 yaşında bebek sahibi biri olarak hiç KPSS gibi bir düşüncem yoktu aslında ama bu sene çok fazla kontenjan açılacağını öğrenince fırsat bu fırsat demiştim. Bir de bundan sonraki senelerde bölüm soruları da olacakmış. Zeyno ile çalışamamış olmam bir yana, bir gün öncesi de ateşlendim. İlaç alıyorum terliyorum, ilacın etkisi geçiyor donuyorum, titriyorum. Gece böyle kendimle uğraşırken sağolsun Zeyno'da uyutmadı doğru düzgün.. Bir kaç saat uyku ile sınava girdim. Soruları algılamakta zorlandım desem abartmış olmam. Öyle ya da böyle herşeyin hayırlısı diyoruz, inşallah hakkımda hayırlısı olmuştur..


5 yorum:

mandalina dedi ki...

pat diye bitti yazı. güzel devam ediyordu halbuki.yani güzel derken, derli toplu güzel bir özet anlamında :)
hastalıklar için geçmiş olsun. Allah beterinden saklasın. Bugünlerinizi aratmasın inşallah.
yaz gene.

mandalina dedi ki...

bu yazının fotoğraflarını çok sevdim. 3ü de çok huzur verici.

Gelin Ayşe dedi ki...

iyi olduguna cok sevdinim, merak etmeye baslamistim.
ama yogun dolu dolu gecmis yoklugun, hatta tatil bile yapmissin, cok guzel
Kardesin cok mutlu olur insallah.
Kizcagiizna gecmis olsun diyorum, hemen iyilesir insallah. Hakkinizda hayirlisi ..

hayrunnisa dedi ki...

düğünü kolaylıkla atlatmanıza çok sevindim zira nasıl stres yaptığına şahit olmuştum.Rabbim size genişlik, o kızcağıza da damak zevki versin :)

paşalimanını geçen yıllarda 3 yaz üst üste gidecek kadar çok severdik.sonra kaldığımız evlerle deniz mesafesini yürümeye üşenecek kadar yaşlandık ve vazgeçtik:)

umarım zeynepcik şimdi daha iyidir.Rabbim acil şifalar versin canım.

boşver kpss'yi.sen bizim kalbimizin birincisisin:)

selametle kal...

hulofera dedi ki...

sevgili mandalin, sen de yaz lüppen :)

teşekkürler ayşe, Aro..

sağolasın hayrunnisa.. paşalimanı arabasız olmuyor, plaj uzak cidden.. belki bir gün orada karşılaşabilmeyi umuyorum..

ohoo, zeyno üstüne kaçç hastalık daha geçirdi :)