1 Haziran 2012 Cuma

beni Türk hekimlerine emanet ediniz !

dr.lara güvenim kalmadı desem saçma olacak ama bir hastalık durumunda iki üç doktora danışmadan rahat edemiyorum.. bu hale nasıl geldim?


bazen düşünüyorum bu hekimler acaba aynı şeyi okumuyorlar mı ya da bir kısmının algısı daha mı açık.. ve ya bir takım ilaç firmalarından yazdıkları ilaçlar doğrultusunda avantajlar mı sağlıyorlar.. uzar gider bu soru listesi..


bir dr.a gidiyorsun bir reçete yazıyor, sonra farklı bir dr. diyor ki:" a a, bu iki ilaç bir arada kullanılmaz, çünkü biri öksürüğü baskılar diğeri artırır."

sadece yüksek ateş sebebiyle  dr.dasın, çocuğun ne burun akıntısı var ne öksürüğü, yazıyor reçeteye, hem grip hem de öksürük ilacı..

prospektüste 0-6 ay arası çocukların kullanımından bahsetmiyor bile, dr. yazıyor tam ölçek hem de..

dr.a diyorsun ki prospektüsünde şöyle diyor, sen benden daha mı iyi bileceksin modunda çıkışıveriyorlar bir de.. oradaki bilgiler eskiymiş, güncellenmemişmiş :)

artık alerji ilaçları zaten reçetelerin baş köşesinde, olmazsa olmazlardan.. yahu alerjisi var mı yok mu diye araştıran yok.. hmm babasında var mıymış, onda da olma ihtimali yüksek, kullansın yaza kadar deniyor.. ama annesinde yok?

çoğunda tahlil-mahlil yaptırmak yok zaten, yazılıyor kafadan ilaçlar.. tamam illaki bir tecrübe vardır ama sevmiyorum bol bol ilaç yazan dr.ları.. herşeye antibiyotik vermek ayrı bir moda.. hiç antibiyotik kullanmadan bitkisel şeylerle hastalığı geçirerek büyüyen çocuklar biliyorum, onlar bunu nasıl başarıyorlar..

sağlık bakanlığı dr.ları daha az ilaçla tedavi konusunda yönlendirmeli belki de eğitmeli, bana göre..

3 yorum:

yunivers dedi ki...

burda da durum cok kotu aslinda. ama tam tersi soz konusu. doktora gidiyorsun ama gripten geberiyorsun diyelim ki. bi ilac bile vermiyor. bisey tavsiye etmiyor. normal bi grip diye yolluyor. benim 4-5 ay suren bir oksurugum vardi. grip falan yoktu, faranjit gibi bisey de degildi, sadece oksuruk. defalarca gittim doktora, acile...vs. geceleri bogulacak gibi oluyordum, uyuyamiyordum. ama yine de ilac yazdiramadim. zamanla gecer normal bi oksuruk diyolardi. dogal yollarla biseyler yapmaya calistim ama ise yaramadi. en son tr.ye gittigimde doktor alerjik olabilir dedi. vaktim olmadigi icin tahlil yapamadik ama ilac ise yaradi. ya da bilmiyorum gercekten de zamanla gecti :) evdeki yun haliyi da alerjik olabilirim ihtimaliyle kaldirdim. simdi iyiyim cok sukur. velhasil hulofera'cim ifratla tefrit... ilac almamak iyi tabi ama en azindan bi teshis soylesinler, ne olabilir fikir versinler biz de ne ot icecegimizi falan bilelim :) turkiye'de yine de doktorlar buradakinden cok daha bilgili hatta bilginin yaninda bilinclisini de bulmak daha mumkun bence.

Gelin Ayşe dedi ki...

Hollandada yasayan biri olarak bende yukarda yorum yapan ablaya katiliyorum. gebersek ilac yazmiyorlar gercekten, Parol kullan diyorlar. Onlara gore sadece bir oksuruk oluyor kendiliginden gecer diyorlar. Geciyorda, ama gecene kadar ne cekiyoruz :)
Ama sonra turkiyede bir hastalniyoruz, doktora gidiyoruz ayni anda 3 - 4 ilac yaziyor gercekten cok korkuyorum. Cok kolay ilac verebiliyorlar diye dusunuyorum. Byuk, cocuk farketmiyor.
O yuzden hangisi iyi bilmiyorum :)

hulofera dedi ki...

sizinkisi de kötüymüş ama yine de daha iyidir, en azından gereksiz ilaç kullanmamış oluyorsunuz.. hepsinin ayrıca birsürü yan etkisi var zaten..

grip için dr.a gittim dün, boğazıma baktı, bademciklerinden biri çok büyümüş dedi, antibiyotik verdi.. halbuki benim o bademciğim oldum olası büyüktür, söyledim ama umursamadı da :D

Allah dr. hatasından muhafaza etsin cümlemizi inşallah:)