25 Mayıs 2009 Pazartesi

gitti giden-dönmedi..

geçenlerde pembe panter serisinin 2006 filmini izledik.. âhım şâhım olmasa da ben beğendim açıkçası.. "müfettiş clouseau"ya güldüm epey.. kendisini izlerken sürekli "avrupa yakası burhan'ı" canlandı gözümde.. ince bıyığı, kılık kıyafeti, konuşma tavrı, sakarlıkları vs. artık kim kimden intihal orasını bilemem ;)
bu ev meselesi beni gerdi epey.. haftaya nasipse taşınıyoruz artık.. umarım-inşallah..
***
doğru düzgün yazmayalı
laleler geçti
erguvanlar geçti
ıhlamurlar geçesi oldu
bahar da...
oysa erguvanla ilgili yazma isteğim çoktu..
yolda yürürken, hızlı yada aheste.. aniden beni sarıveren ıhlamur kokusuna bayılıyorum.. her seferinde durup derin derin içime çekmeden, burnum kokusuna alışmadan gidemiyorum..
***
bugün bir "kadın" yazarımız bayan kelimesinden nefret ettiğini yazmış.. evet ben de oldum olası nefret ederim.. bay kelimesinden de.. bayan yerine kadın kullanılmasını tercih ettiğini söylemiş.. ama ben "hanım" ve "hanımefendi" yi tek geçerim.. bir de "hanfendi" var-dı- tabi..
ilk defa biri bana 18 yaşımdayken "meyra hanım" diye seslenmişti.. o zaman itiraf etmeliyim ki ismimin yanına böyle bir hitap çok garip ve tuhaf gelmişti.. bir anda büyümüş gibi hissetmiştim.. gerçi yine o yaşlada belki 20 iken, bayramda kapıya gelen çocukların "yenge! bayramınız mübarek olsun" demeleri de ayrı bir vurucu olay idi, tabi :) bu söz üzerine hazır yenge olmuşken elimi de öptürmüş müydüm, onu hatırlamıyorum..
***
annemler karadan umreye gidecekler inşallah.. 15 günlük bir gezi planı şeklinde.. bu da epey vurucu bir gelişme oldu benimçün.. babam tatile giderken bile her sene farklı yol güzergâhları takip ederek, gezerek-gezdirerek gitmeyi severdi.. kalabalık bir ekiple suriye-ürdün üzerinden eminim güzel bir gezi ve umre olacak :( bu gazla sanırım bir balkan göçmeni olarak seneye de bir Balkanlar gezisi düzenlenir, sonraki seneye de Türkî Cumhuriyetler falan :)

8 yorum:

Adsız dedi ki...

NE GÜZEL. ALLAH BİZLERE DE NASİP ETSİN ÖYLE GÜZEL GEZMELER :)
BAYAN HİTABINI BEN DE SEVMEM. BAZILARI KİBARLIK ZANNEDİP KULLANIYOR, ÇOK İTİCİ HALBUKİ. 17-18 YAŞLARINDAYKEN BİR GÜN YAŞLICA BİR HANIM BANA TEYZE DEMİŞTİ! YÜZÜMÜ GÖREMİYORDU O NEDENLE BAŞÖRTÜME HİTABEN KONUŞMUŞTU SANIRIM. :)

fikriye dedi ki...

amin cümlemize inşallah :)
yaşlıca hanımın da teyze diye hitabı ne komik, 90 yaşında olacak değilsin ya :D

kekik dedi ki...

seri mi o yahu :) bendekini az beğenmiştim, merak ettim şimdi ;)

bayan denince peşime fi tarihinde takılan bir krolayzır geliyor. arkamdan seslenmiş ve nezaketiyle büyük karizma yapmış idi kendisi: baayen bakkar mısınız ? efenim S.C.Önal'a kim hayır diyebilir :P

karadan gidilince ne güzel büssürü yer de görecekler, darısı başımıza :) oralara gidiyosun daha ne istiyorsun deme, hani olsa hoş olurdu diyorum :D
sağlıcakla gidip gelirler inşaAllah canım..

post tadında commentlarla yeniden aranızda olmak dileğiyle, esen kalın hanfendiler ;)

SAKAR HAFİYE dedi ki...

YAZIDA EN ÇOK UMRE HABERİ ÇEKTİ İLGİMİ. HELE KARADAN GEZME ŞEKLİNDE OLUNCA GIPTA ETTİM RESMEN. ALLAH BİZİ DE GİDENLERİN ARASINA EKLER BİR GÜN İNŞAALLAH. :)

mandalina dedi ki...

ben de hala bana "hanım, hanımefendi" şeklinde hitap edildiğinde garipsiyorum :)
ama yeni tanıştığım insanların "sen"li hitaplarından da hiç haz etmiyorum. biraz resmiyet var sanırım hamurumda :)

kara yoluyla umre çok güzel. adım adım yaklaşmak...

Hacer dedi ki...

Çok güzelmiiiş. Rabbim yollarını açık, kolay ve güzel kılsın. Selametle gidip gelirler inş.

fikriye dedi ki...

kekik; dedim ya ahım şahım değil seni kesmez bunlar testere seyreden biri olarak bilirim ;) ama gülmeye ihtiyacım varmış güldürdü beni, o bakımdan sevdim :)
eskiden istediğim bişey olmayınca annem klasik lafı yapıştırırdı: " evlenince giders,n- yaparsın" vs. ben de sana bu cümleyi yolluyorum :p olur inşallah bir gün, darısı başımıza ;)

amin sakar hafiye inşllh :)

mandalin hanım diye hitabedeyim o halde resmi hanımefendi size :p

teşekkürler hacer, sağolasın :)

betul dedi ki...

karadan umre çok güzel. havadan da karadan da gittim. tekrar gitsem yine karadanı tercih ederim. ve tabi her yolculuk gibi çok da yorucu. uzun seyahatlerden geride kalansa bu tatlı yorgunluklar.
Balkan gezisine gelmeyi ben de isterim. 1 senedir planlıyorum nasip olmadı :(